Rozmiar: 1197 bajtów
Rozmiar: 2651 bajtów

Rozmiar: 9593 bajtów

Ceremonia Pióra, Odymianie, Przemiana.

CEREMONIA PIÓRA

Pióra są przewodnikami sił powietrza i ducha. Wielu wierzy, iż duchy same siebie urzeczywistniają w postaci ptaków. Większość totemicznych duchów używa ptasiej formy, aby komunikować się z ludźmi. Dzięki piórom możemy wezwać duchy powietrza. Uczymy się urzeczywistniać nasze życzenia. Ceremonia ta ukazuje w jaki sposób używać mocy powietrza - używać piór.

1. W bezwietrzny dzień, weź pióro i usiądź pod drzewem.

2. Odpręż się. Wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami. Powoli. Dzięki temu odprężysz ciało.

3. Powoli unieś pióro obiema rękami nad głowę.

4. Opuszczaj pióro aż znajdzie się na poziomie twych ust.

5. Łagodnie dmuchaj na pióro. Gdy to robisz, ruszaj ręką tak jakbyś nagarniał oddech. Po kilku minutach duchy powietrza staną się aktywne. Liście drzewa zaczną szeleścić. Możesz zobaczyć kilka liści lub kurz wirujący na wietrze. Może nadejść lekki wiatr. Ptaki staną się aktywniejsze.

Używaj tej ceremonii, by spotykać się z siłami powiązanymi z piórami.

KONCENTRACJA

Jest wiele dróg aby skupić się podczas ceremonii. Należy używać wszystkich technik nie skupiając się wyłącznie na jednej z nich. Techniki koncentracji pomagają przepływać twej energii i iść raźno przez codzienny świat oraz wstępować w świętą przestrzeń.

A. BĘBNIENIE (minimum 15 min.)

Potrzebujesz : bęben, pałeczka, śpiew lub kaseta z bębnieniem.

1. Zacznij bębnić, wycisz się i słuchaj bicia serca.

2. Bębnij w rytm twego serca.

3. Nie próbuj bębnić szybciej, wolniej jest efektywniej.

4. Jeżeli bębnowi towarzyszy monotonny śpiew twych asystentów, słuchaj go (Oczywiście możesz też być sam). Uderzaj w rytm śpiewu, jednak twe uderzenia nie mogą dokładnie zbiegać się ze śpiewem. Minimalnie opóźniaj bębnienie w stosunku do śpiewających. Nie wolno do końca zgrać bębna ze śpiewem.

5. Aby stać się bardziej biegłym w bębnieniu możesz ćwiczyć z taśmą.

6. Pod koniec śpiewu powinieneś zrobić kilka szybkich uderzeń służących do wysłania pieśni ku Wielkiemu Duchowi i zakończeniu jej.

B. GRZECHOTANIE (minimum 15 min.) - podobnie jak powyżej

C. INTONOWANIE (minimum 15 min.)

Potrzebujesz: śpiew, wiedza o śpiewie i jeśli sobie życzysz kaseta z bębnieniem. Grzechotka lub bęben.

Gdy intonujesz właściwie, absorbujesz energię ziemi do swego ciała, powiększasz ją i wysyłasz do wszystkich spokrewnionych na ziemi. Swój śpiew powinieneś czuć całym ciałem, a nie tylko gardłem. Wibrowanie dotyka twoich centr energetycznych. Nie jest ważne jeśli myślisz, że nie umiesz śpiewać. Intonowanie jest drogą skupiania się i słania energii, a nie drogą okazywania zdolności wokalnych. Jakkolwiek powinieneś uczyć się śpiewać, aby okazać swój szacunek. Słuchaj innych osób, aż upewnisz się, że znasz słowa i ton. Niektóre intonacje nagle zmieniają ton i słowa ,i często trudno jest to pojąć. Potem śpiewa się z zapałem. Najwięcej monotonnych śpiewów powtarzanych jest w sekwencjach po cztery. Śpiew rozpoczyna się i kończy mówiąc: "Ho!".

D. ODDYCHANIE

Potrzebujesz : komfortowe, spokojne miejsce. (15 minut dla początkujących; 5 min. dla zaawansowanych).

1. Wiele tradycji na świecie używa oddechu jako metody skupiania się. Rozpocznij odprężając ciało. Jeśli nie jest ci łatwo odprężyć całe ciało jednocześnie, zacznij stopniowo- od palców nóg, zaciskając i rozluźniając mięśnie. Rób tak z KAŻDĄ częścią ciała (twarz także).

2. Wydychaj powietrze aż do końca. Uzmysławiaj to sobie jako puste naczynie. Napełniaj to naczynie powietrzem. Pamiętaj o wdechu przez nos, a wydechu przez usta.

3. Rób długie, wolne oddechy.

4. Zwróć uwagę na odprężanie się podczas oddychania.

5. Poczuj oddech, jego pełnię i połączenie oddechu z ziemią i wszystkim dookoła.

ODYMIANIE

Potrzebujesz: szałwia, słodka trawa, cedr lub tytoń, inne zioła; muszla lub inne naturalne naczynie, pióro lub wachlarz, zapałki, piasek lub dobra ziemia. (Czas 5 minut, jeśli grupa to dłużej).

1. Zmieszaj razem rośliny, których będziesz używał i umieść je w naczyniu, a następnie podpal. Niektóre zioła źle się palą, więc możesz na dno naczynia dodać trochę węgla drzewnego. Przed zapaleniem upewnij się czy dałeś na dno naczynia trochę ziemi. Używaj pióra lub wachlarza, by zioła się tliły. (pióra powinny pochodzić ze zwierząt domowych).

2. Gdy zioła dobrze się palą, przyciągnij dym do serca, ponad głowę, wzdłuż ramion i w dół całego ciała. Jeśli potrzebujesz uleczenia lub zbalansowania jakiegoś szczególnego miejsca na ciele, pociągnij dym w to miejsce.


3. Jeżeli znajdujesz się w pokoju, odym całe pomieszczenie, a szczególnie kąty.

4. Pamiętaj: to ty oczyszczasz pole energii; rośliny są tu jedynie pomocą.

5.Następnie zaoferuj dym sześciu kierunkom: w górę do Stwórcy, w dół do Ziemi, następnie północ, wschód, południe, zachód.

PRZEMIANA

Podczas opisywania tej ceremonii posłużę się jej angielskim terminem SHAPESHIFTING. Po polsku znaczy to tyle co przemiana, przeobrażenie, jednak nie do końca oddaje ono sens ceremonii, a niekiedy też trudno jest poprawnie to słowo odmienić.

Na pewno nie raz zdarzyło ci się opisać jakiegoś człowieka za pomocą zwierzęcej charakterystyki. Często używamy określeń typu "ryczał jak lew". Jakże często dzieci i czasem dorośli, pragną choć na chwilę stać się jednym ze zwierząt. Na leczniczej ścieżce uczymy się, iż wszystkie rzeczy są ze sobą połączone. Nie jest więc pomyłką, że posiadamy tęsknotę do stania się jednym ze zwierząt. W istocie jesteśmy tym samym co one. I zapożyczamy tą charakterystykę w codziennym życiu. Wiele razy musimy używać sokolego wzroku lub mądrości sowy czy odwagi lwa w naszym życiu. Łączymy nasz umysł ze zwierzęciem i duchem, którego naśladujemy. Poniżej przedstawiam ćwiczenie, które pomoże ci kierować wyobraźnią tak, aby poczuć w sobie zwierzę.

OBSERWACJA

Aby być dobrym shapeshifterem, musisz dobrze opanować sztukę obserwacji. Niemożliwym jest przybranie nawet w umyśle zwierzęcego kształtu, jeśli nie znasz pracy jego ciała. Idź do zoo, parku lub lasu i obserwuj. Obserwuj, jak zwierzę się porusza. Jak rusza uszami, skrzydłami. Jak pracują mięśnie. Rób notatki. Naśladuj ruchy i dźwięki. "Czytaj" zwierzęta i ucz się ich drogi.

ĆWICZENIE

1.Stwórz świętą przestrzeń poprzez tańczenie w kole, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Tańczenie w kole pozwala wyczuć otaczającą cię świętą przestrzeń.

2. Gdy masz już wyznaczone koło, zacznij tańczyć spiralnie, ku jego środkowi. W nim jest punkt, gdzie spotykają się zwierzęce siły.

3. Gdy znajdziesz się w środku zatrzymaj się i zmysłami poczuj otaczającą cię nieuformowaną energię. To jest energia ducha zwierzęcia. Poruszaj się w sposób w jaki robi to twoje zwierzę, aby poczuć energię zwierzęcia nasilającą się w tobie i wokół ciebie.

4. Usiądź pośrodku koła. Okiem umysłu zbuduj wyobrażenie twego zwierzęcia. Zobacz jak rośnie i przybiera formę przy obszarze twojego splotu słonecznego.

5. Jeśli wyobraziłeś sobie zwierzę przy splocie słonecznym, pozwól mu wejść. Wizualizuj jak absorbujesz je do swego ciała, do splotu słonecznego.

6. Zaczynając od stóp lub rąk poczuj, że zaczynasz się zmieniać. Ręce zamieniają się w pazury, szpony lub kopyta, łapy...Futro lub pióra porastają skórę. Ostatni obszar to głowa. Zmieniaj się i kontroluj zmiany.

7. Teraz wyobraź sobie drzwi kształtujące się dla ciebie. Ryty na drzwiach przedstawiają zwierzę, którym się stajesz. To są drzwi do innego świata; stanu szamańskiej świadomości. Widzisz otwarte drzwi i przechodzisz przez nie jak zwierzę.

8. Twoje pierwsze doświadczenia prawdopodobnie będą miały najpierw miejsce w wyobraźni, ale w miarę nabierania wprawy, będziesz tym żył. To stanie się jak bardzo żywy sen. Nie będziesz widział; będziesz doświadczał. Jesteś zwierzęciem. Możesz pragnąć zbadać świat. Użyj zwierzęcej formy podróżowania do wewnętrznych poziomów rzeczywistości.

POWRÓT

9. Po pewnym czasie wyobraź sobie, że z powrotem przechodzisz przez drzwi. Solidnie zamykają się za tobą. Odmieniaj się, zaczynając od głowy. Nie spiesz się. Futro staje się skórą. Forma zwierzęca staje się ludzką.

10. Potem pozwól zwierzęciu wyjść ze splotu słonecznego. Ujrzyj je poza sobą.

11. Niech obraz ulatnia się powoli aż stanie się nieukształtowaną energią pośrodku koła. Otwórz oczy. Wstań.

12. Teraz musisz uszanować ducha, który się z tobą połączył. Wykonaj kilka ruchów zwierzęcia. Tańcz odwrotnie jak poprzednio, spiralnie do krańców koła. W tym samym tempie i ilości okrążeń. W końcu rozprosz świętą przestrzeń. Poczuj się zbalansowany i spokojny. Masuj kończyny i ramiona, oddychaj głęboko oczyszczając system.

UWAGA! Jeśli poczujesz, że twój umysł się zmienia lub jesteś jakby rozproszony po dniu lub dwóch- Natychmiast przerwij ćwiczenia. Jeśli dostrzegasz jakieś zmiany w zachowaniu lub dostrzegają je inni- przerwij! Ćwiczenia możesz wykonywać wraz z asystentem, który w razie gdyby coś się działo może ci pomóc. Może on też bębnić. Ale pamiętaj- to nie zabawa. Jeżeli tylko poczujesz, że coś jest nie tak, przerwij na jakiś czas. Musisz być giętki i elastyczny w ćwiczeniach. Musisz eksperymentować. To może stać się naprawdę magicznym, pięknym przeżyciem jeśli będziesz uważny i cierpliwy. ZAWSZE UŻYWAJ DRZWI!!!

Rozmiar: 1197 bajtów